Recepcja Aparthotelu Wodna

Lokalizacja

Poznań

Metraż

27 m2

Projektanci

Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Paulina Masternak

Data

2016

Zdjęcia

PION Studio

Recepcja Ararthotelu Wodna – Rzut

Recepcja jest składową projektu hotelu, powstałego w pobliżu poznańskiego Starego Rynku. Lokal, znajdujący się w kamienicy przy ulicy Wodnej, był wcześniej pracownią jubilerską. W lokalu o powierzchni 27 m2 trzeba było zmieścić nie tylko ladę recepcyjną i przestrzeń dla oczekujących na klucze do pokoi gości, ale także małą przechowalnię bagażu, zaplecze socjalne i magazyn hotelowy. Dodatkowo część tej przestrzeni była z lokalu wykluczona ze względu na strop nad schodami prowadzącymi do lokalu piętro niżej.

Poza wymogami funkcjonalnymi, dla inwestora istotne było także zastosowanie określonych kolorów i materiałów – połączenia złota i odkrytej cegły. Pozostawienie we wnętrzu tego ostatniego elementu miało być nawiązaniem do historii budynku, natomiast zaprojektowane przez nas formy – tworzyć kontrastowe, asymetryczne podziały. Postawiliśmy na ograniczenie kolorów do bieli i złota. Asymetryczna bryła z barwionej sklejki stanęła w centrum, pośród zróżnicowanych jedynie materiałowo płaszczyzn ścian, podłogi i sufitu. Przy wejściu do lokalu wszystkie części zabudowy są skupione w jednym module, który stopniowo rozprasza się w kilku kierunkach i na różnych poziomach, tworząc ławkę dla gości, ladę recepcyjną z biurkiem, a także szafki będące częścią zaplecza gospodarczego.

Umiejscowienie mebla na środku wnętrza pozwoliło na podzielenie przestrzeni na dwie strefy: widoczną od wejścia recepcję, miejsce przyjmowania gości hotelowych, dostępną dla nich małą przechowalnię bagażu, oraz ukryte za bryłą pomieszczenie socjalne i magazyn hotelowy. Skośny strop posłużył za podstawę do zbudowania schodów ułatwiających dostęp do wysokich szaf na zapleczu. Zastosowane w projekcie oświetlenie jest kontynuacją asymetrycznych linii zabudowy.