Mieszkanie nad Wartą

Lokalizacja

Poznań

Metraż

98 m2

Projektanci

Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Michał Birosz

Data

2018

Zdjęcia

PION Studio

Mieszkanie nad Wartą – Rzut

1:50

Punktem wyjścia przy projektowaniu mieszkania były potrzeby funkcjonalne wszystkich użytkowników, również tych czworonożnych. Wytyczna projektowa postawiona przez przyszłych lokatorów, dotycząca wykończenia podłogi, zakładała jej trwałość, łatwość czyszczenia oraz nieprzemakalność. W ten sposób w całym mieszkaniu mamy styczność z pięknym betonem architektonicznym na powierzchni podłogi. Idea struktury betonu została podniesiona do trójwymiarowej bryły, z którą mamy kontakt w każdej strefie mieszkania.

Uzupełnieniem kompozycji mieszkania jest ażurowy, techniczny sufit, w którym skrywa się łatwo rearanżowalne oświetlenie, system głośników do kina domowego oraz zwiewna struktura z prętów stalowych nad wyspą kuchenną z okapem.

Nietypowy układ zabudowy kuchennej i prostopadłej do niej wyspy podyktowany jest zmiennością aranżacji stołów.

Funkcjonalność betonowej bryły została wzbogacona o dwa rodzaje przegród, które pozwalają na budowanie różnych scenariuszy otwarć i zamknięć, łączenia i dzielenia stref.

Mieszkańcy mogą połączyć sypialnię z pokojem, który w przyszłości ma służyć dzieciom.

Z biegiem czasu ich interakcje i potrzeby mogą się zmienić, a przegroda w postaci dużych przesuwnych drzwi w żółtym kolorze bejcowanej sklejki pozwala na przearanżowanie stref niskim kosztem. Grubość drzwi oraz ich wypełnienie zapewniają odpowiednią akustykę pomieszczeń.

W mieszkaniu znalazło się również miejsce na przejście dla zwierząt, które pod nieobecność właścicieli mają swobodny dostęp do wentylowanego pomieszczenia z kuwetami.