Mieszkanie nad Wartą
Poznań
98 m2
Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Michał Birosz
2018
PION Studio
Punktem wyjścia przy projektowaniu mieszkania były potrzeby funkcjonalne wszystkich użytkowników, również tych czworonożnych. Wytyczna projektowa postawiona przez przyszłych lokatorów, dotycząca wykończenia podłogi, zakładała jej trwałość, łatwość czyszczenia oraz nieprzemakalność. W ten sposób w całym mieszkaniu mamy styczność z pięknym betonem architektonicznym na powierzchni podłogi. Idea struktury betonu została podniesiona do trójwymiarowej bryły, z którą mamy kontakt w każdej strefie mieszkania.
Uzupełnieniem kompozycji mieszkania jest ażurowy, techniczny sufit, w którym skrywa się łatwo rearanżowalne oświetlenie, system głośników do kina domowego oraz zwiewna struktura z prętów stalowych nad wyspą kuchenną z okapem.
Nietypowy układ zabudowy kuchennej i prostopadłej do niej wyspy podyktowany jest zmiennością aranżacji stołów.
Funkcjonalność betonowej bryły została wzbogacona o dwa rodzaje przegród, które pozwalają na budowanie różnych scenariuszy otwarć i zamknięć, łączenia i dzielenia stref.
Mieszkańcy mogą połączyć sypialnię z pokojem, który w przyszłości ma służyć dzieciom.
Z biegiem czasu ich interakcje i potrzeby mogą się zmienić, a przegroda w postaci dużych przesuwnych drzwi w żółtym kolorze bejcowanej sklejki pozwala na przearanżowanie stref niskim kosztem. Grubość drzwi oraz ich wypełnienie zapewniają odpowiednią akustykę pomieszczeń.
W mieszkaniu znalazło się również miejsce na przejście dla zwierząt, które pod nieobecność właścicieli mają swobodny dostęp do wentylowanego pomieszczenia z kuwetami.