Mieszkanie na Zawadach

Lokalizacja

Poznań

Metraż

Parter 36 m2 Piętro 30 m2

Projektanci

Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Agata Krajewska

Data

2017

Zdjęcia

PION Studio

Mieszkanie na Zawadach – Rzut

Nieoczywisty na pierwszy rzut oka plan lokalu, obok jednostronnej ekspozycji, pewnie się przyczynił do tego, że był ostatnim dostępnym z całego budynku i został kupiony za relatywnie niską cenę. Rozwiązanie strefy nocnej zdeterminowało geometrię, a co za tym idzie i konstrukcję oraz materiał schodów z podestami. Podzielono otwartą oryginalnie górną kondygnację oraz wprowadzono korekty na dolnej: z dużej łazienki wygospodarowano spiżarkę i WC dla gości, a kuchnię otwarto na salon. Łazienka ze strefą kąpielową znalazła się bliżej sypialni, bo na wyższej kondygnacji.

Mieszkanie wg wytycznych miało mieć niezobowiązujący klimat, inwestorzy byli otwarci na rozwiązania w wyrazie techniczne, o ile nie nadwerężały ich budżetu. W kolejnych fazach projektowych ukrócili rozwiązania bardziej śmiałe kolorystycznie. Gdzieniegdzie pobrzmiewają echa rozwiązań znanych z PRL (delikatnie połyskująca lamperia zabezpieczająca dół ścian przed dziecięcymi rączkami, krzesła, wyspa kuchenna).

Schody są głównym punktem przedsięwzięcia. Ich projekt był kluczowy dla rozwiązania układu funkcjonalnego góry, ale także i dołu (stół z krzesłami wykorzystuje miejsce pod schodami). Są one wykonane z czarnej stali lakierowanej ręcznie na miejscu. Tego materiału użyto też na podestach, balustradzie oraz jako ramy szyby oddzielającej strefę wejściową od salonu. Inwestorzy byli przygotowani na taki surowy w wyrazie efekt: nierówności kolorystyczne, połysk w miejscach szlifu, widoczne spawy. Pogodzenie się z takimi niedoskonałościami przez inwestorów dało możliwość wprowadzania koniecznych poprawek do całej konstrukcji stalowej. Stopnie wykończone są wykładziną – jest to rozwiązanie korzystne akustycznie, a także dotykowo.

Odczarowano kuchenny charakter wyspy poprzez zbliżenie jej wyglądem do komody, żeby strefa gotowania nie zdominowała kanapowej. Nóżki to stricte zabawa formą. Kolor części z MDF wyspy można by określić jako taupe. Reszta kuchni, czyli ciąg pod ścianą jest rozwinięciem tej palety. Od strony ciągu kuchennego w wyspie są szuflady. Cała kuchnia została zrealizowana z płyt melaminowanych w szarościach, beżach. Blat jest laminowany.