Mieszkanie na Nikiszowcu

Lokalizacja

Katowice

Metraż

62 m2

Projektanci

Lech Moczulski, Przemysław Nowak

Data

2018

Zdjęcia

Janina Tyńska

Mieszkanie na Nikiszowcu – Rzut

1:50

Zabytkowe osiedle na katowickim Nikiszowcu, gdzie znajduje się mieszkanie, ma swój niepowtarzalny, niemal baśniowy klimat. Podczas projektowania podkreślenie owej atmosfery było równie istotne, co zagadnienia funkcjonalne.Wystarczyło skuć zmurszałe tynki, a cegła ujawniła się w całej swojej krasie. Nikiszowiec to stare osiedle górnicze, cegłę pokryto więc farbą w kolorze węgla. Czerń pięknie wydobywa biel ługowanej sosny, z której wykonana została konstrukcja centralna oraz podłoga.

Konstrukcja centralna, czyli sosnowy kubik, powstał dzięki usunięciu ścian działowych. Kryje w sobie nie tylko część kuchni, ale także łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze. Podczas rozmów z klientami ustalono, że kuchnia powinna mieć charakter warsztatu – tu się nie gotuje, tu się eksperymentuje i wykuwa niebanalne pomysły, nie tylko te kulinarne.

Wyspa kuchenna otrzymała więc nogi z drutu zbrojeniowego. Z drutu zbrojeniowego wykonano też regał na książki oraz pochwyty drzwi przesuwnych. W celu podkreślenia charakteru miejsca, jeden z pochwytów otrzymał kształt szybu kopalnianego.

Aby to, co wewnątrz, było także spójne z tym, co na zewnątrz, glify w mieszkaniu wykończone zostały czerwoną farbą – dokładnie taką, jaką pokryte są glify na zewnątrz budynku. To właśnie z tej czerwieni słynie Nikiszowiec. W mieszkaniu zachowano tyle oryginalnych elementów, ile było to możliwe. Stara sosnowa deska na podłodze została wycyklinowana i wykończona ługiem. Dzięki temu podłoga wygląda czysto i schludnie, budżet remontowy nie został nadszarpnięty kupnem nowej podłogi, a mieszkanie nie zatraciło swojego historycznego uroku.

Do sypialni prowadzi otwarty korytarz z kuchni i salonu. W otwartej sypialni znajduje się wolnostojąca wanna.