Mieszkanie na Łazarzu

Lokalizacja

Poznań

Metraż

101 m2

Projektanci

Lech Moczulski, Przemysław Nowak

Data

2015

Zdjęcia

PION

Mieszkanie na Łazarzu – Rzut

Mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy, zbudowanej na przełomie XVIII i XIX wieku na poznańskim Łazarzu. Podczas wizji lokalnej architektom ukazał się lokal, który przez poprzednich właścicieli wynajmowany był studentom. Mieszkanie miało wydzielone trzy sypialnie, łazienkę i zamkniętą kuchnię. Zastano tam także duże zróżnicowanie materiałów we wszystkich pomieszczeniach. Postanowiliśmy oczyścić wnętrza z poprzednich rozwiązań, dzięki czemu uzyskaliśmy zdecydowanie spokojniejszą i bardziej przejrzystą przestrzeń.

W kuchni posłużono się prostymi formami oraz mocnym kontrastem. Blaty robocze pokryte są czarnym granitem, natomiast fartuch kuchni oraz wierzch wyspy – białym marmurem.

Klientom zależało na połączeniu kuchni z salonem. Ta spora, otwarta przestrzeń miała stać się sercem mieszkania, strefą relaksu, a także miejscem, w którym właściciele będą spędzać najwięcej czasu, np. podczas wspólnego gotowania z rodziną czy przyjaciółmi.

W części salonu udało się wyznaczyć mały, jednocześnie bardzo wygodny i jasny gabinet. To umiejscowienie pozwoliło oddzielić miejsce pracy od strefy nocnej bez uszczerbku na przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek.

W mieszkaniu postawiliśmy na jakość zastosowanych materiałów, dlatego też odgrywają one tak ważną rolę w zaprojektowanych wnętrzach. Podłogi we wszystkich pokojach wyłożone są jesionowym parkietem. Dodatkowo drewno to umieszczono na ścianie między sypialnią a garderobą.

W łazience wykorzystano jasny kamień do pokrycia ściany za wolnostojącą wanną. Natomiast wokół prysznica i na podłodze wylany jest jasny, dekoracyjny beton.