Istny Bar

Lokalizacja

Poznań

Metraż

79 m2

Projektanci

Lech Moczulski, Przemysław Nowak, Paulina Masternak

Zdjęcia

PION Studio

Projekty graficzne

Brandburg

Data

2017

Istny Bar – Rysunki

„Istny” to poznański tapas bar z bogatą ofertą rzemieślniczych piw, win i cydrów importowanych bezpośrednio od producentów. Idealnym towarzystwem dla oferowanych przez Istny trunków są świeże oliwki, sery i wędliny z Hiszpanii, Grecji czy Włoch. Wszystko najwyższej jakości, przejrzyste, rzetelne. Te wartości były kluczowe w odwzorowaniu, także w projekcie wnętrza.

W większości lokali systemy do nalewania piw i win z kegów są ukryte za barem. Jednak w tym przypadku postawiliśmy na wystawienie na widok gości całego mechanizmu.

Ze względu na jego gabaryty, zbudowano antresolę, na której mieszczą się wszystkie beczki i chłodziarki. Dzięki temu cały proces nalewania napojów jest lepiej widoczny z każdego zakątka lokalu. Aby ułatwić wnoszenie kegów na piętro, wykorzystaliśmy stalowe elementy konstrukcji budynku, montując do jednego z podciągów wciągarkę. 

Ponieważ w centrum Istnego umieściliśmy bardzo wyrazistą, techniczną konstrukcję, uznaliśmy, że reszta musi być dla niej tłem. Postawiliśmy na ujednolicenie za pomocą koloru. Aby zabezpieczyć najbardziej narażone na zabrudzenia i zarysowania miejsca – podłogę, ściany oraz bar – wyłożyliśmy płytkami. Wszystkie powierzchnie powyżej 110 cm od posadzki pokryte zostały tynkiem strukturalnym. Do wykończenia tych dwóch materiałów zastosowaliśmy profile mosiężne. Jedyną nowo postawioną ścianą jest ta oddzielająca zaplecze oraz toalety od reszty lokalu. Dlatego wyróżniono ją przez ułożenie na niej luster. 

Oświetlenie w lokalu podzielone jest na kilka stref. Reflektory rozmieszczone na obwodzie antresoli podkreślają elementy mechanizmu do nalewania oraz blat baru. Pomiędzy nimi umieszczono lampy z odbłyśnikami z blachy perforowanej, które podkreślają strukturę tynku. Nad stolikami znajdują kinkiety o regulowanym wysięgu, umożliwiające zmianę aranżacji. Na suficie zamontowanych jest pięć rzędów świetlówek – cztery o różnych temperaturach światła i jedna zielona. Dzięki takiemu połączeniu, linie mienią się w odcieniach żółci, zieleni, różu i fioletu.