Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – LABORATORIUM

Lokalizacja
Poznań

Metraż
77,6 m2

Projektanci
Przemysław Nowak
Lech Moczulski
Paulina Masternak

Data
2018

Zdjęcia: PION

Zadaniem architektów było zaprojektowanie multidyscyplinarnych stanowisk pracy laboratoryjnej oraz przylegającego do nich magazynu. Całość znajdować się miała w jednoprzestrzennym wnętrzu o metrażu 77,60 m. kw. Laboratorium położone jest na poddaszu, niskie okna nie wpuszczają więc zbyt wiele światła dziennego. Przy kształtowaniu rzutu i rozmieszczenia stanowisk, projektanci kierowali się położeniem istniejących świetlików dachowych. Stanowiska pracy utworzyli z pomarańczowej konstrukcji,  wyraźnie kontrastującej z szaro-czarnym tłem szaf i urządzeń. Oprócz stelaży biurek, z giętych rurek powstały także regały z zamykanymi szafkami. Detale meblarskie takie jak organizery, ramiona lamp biurkowych czy suszarka na szkło laboratoryjne konsekwentnie utrzymane zostały w tej samej typologii. Nadało to przestrzeni technicznego wyrazu, ale nie pozbawiło jej zamierzonej elastyczności. Każda z zaprojektowanych wysp warsztatowych, prostymi środkami, daje się łatwo dostosować do konkretnego eksperymentu.

W laboratorium odbywają się zajęcia dla studentów z kierunków: inżynieria zarządzania, logistyka, informatyka, engineering management, computer science. Studenci uczą się tutaj m.in. programowania obrabiarki CNC, spawania światłowodów, podstaw automatyki na bazie Arduino, wykonywania pomiarów pH i zasolenia cieczy.

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu zajmuje pierwsze miejsce w Polsce wśród najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych na studia niestacjonarne i drugie miejsce na studia stacjonarne (według danych opublikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2019/2020). WSB w Poznaniu od kilku lat znajduje się w czołówce tego rankingu. Uczelnia istnieje od 1994 roku. Wyższe Szkoły Bankowe to największa w Polsce grupa uczelni niepublicznych działająca od ponad 25 lat. 

Close Menu