MIESZKanie na nikiszowcu

Lokalizacja
Katowice

Metraż

62 m2

Projektanci

Przemysław Nowak
Lech Moczulski

Data
2018

Zdjęcia: Janina Tyńska

Zabytkowe osiedle na katowickim Nikiszowcu, gdzie znajduje się mieszkanie, ma swój niepowtarzalny, niemal baśniowy klimat. Podczas projektowania, podkreślenie ów atmosfery było dla nas równie istotne, co zagadnienia funkcjonalne. Cegła to znak rozpoznawczy Nikiszowca, postanowiliśmy więc wyeksponować ją w mieszkaniu.

Wystarczyło skuć zmurszałe tynki, a cegła ujawniła się w całej swojej krasie. Nikiszowiec ta stare osiedle górnicze. Cegłę pokryliśmy więc farbą w kolorze węgla. Czerń pięknie wydobyła biel ługowanej sosny, z której wykonana została konstrukcja centralna oraz podłoga. 

Konstrukcja centralna, czyli sosnowy kubik, powstał dzięki usunięciu ścian działowych. Kryje w sobie nie tylko część kuchni, ale także łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze.Podczas rozmów z klientami ustaliśmy, że kuchnia powinna mieć charakter warsztatu, tu się nie gotuje, tu się eksperymentuje i wykuwa niebanalne pomysły, nie tylko te kulinarne.

Wyspa kuchenna otrzymała więc nogi z drutu zbrojeniowego. Z drutu zbrojeniowego wykonaliśmy także regał na książki oraz pochwyty drzwi przesuwnych. W celu podkreślenia charakteru miejsca, jeden z pochwytów otrzymał kształt szybu kopalnianego. 

Aby to, co wewnątrz było także spójne z tym, co na zewnątrz – glify w mieszkaniu wykończyliśmy czerwoną farbą – dokładnie taką, jaką pokryte są glify na zewnątrz budynku. To właśnie z tej czerwieni słynie Nikiszowiec.

W mieszkaniu zachowaliśmy tyle oryginalnych elementów, ile było to możliwe. Stara sosnowa deska na podłodze została wycyklinowana i wykończona ługiem. dzięki temu podłoga wygląda czysto i schludnie, budżet remontowy nie został nadszarpnięty kupnem nowej podłogi, a mieszkanie nie zatraciło swojego historycznego uroku.

Close Menu